Nově můžeš na festivalu hlasovat v kategorii divácká cena, a to o film, který se ti bude líbit nejvíc ze všech. Jaké filmy budeš hodnotit, jak a co můžeš vyhrát? V článku ti představíme jednotlivé snímky i mechaniku hlasování, takže se začti.  

Letos na festivalu promítáme celkem 13 filmů, ze kterých oficiálně soutěží 9 snímků a 4 jsou doprovodné. Ty máš ale možnost hodnotit všechny a vybrat si jeden, kterému udělíš hlas. Podpoříš tak vybraného režiséra, posuneš jeho tvorbu dál a ještě se zúčastníš soutěže o dvě nabité karty do kina Bio Central.

Jaké filmy hodnotit: Každý má jinou barvu, jiný příběh 

PÁTEK

V prvním bloku dominuje celovečerní hraný film z prostředí venkova Kančí les. Hlavní hrdina Marián je konfrontován s děsivou pravdou, že je pouhou figurkou v šíleném plánu. Skvěle obsazený snímek s žánrovou hrou a originálním příběhem v režii Radima Nováka uteče jako voda.

Před Kančím lesem uvidíš i studentský kousek Kosmonaut z FAMU dílny. Je od Vojtěcha Konečného, který dřív na Cinema Open soutěžil s vlastními filmy. V aktuálním příběhu exceluje osmiletá dívka, když se snaží navázat kontakt se záhadným kosmonautem.

Druhý blok patří celovečernímu dokumentu a dvěma kraťasům. Sportovně lifestylový dokument Pavla Pljuskova Capoeirista – Když podlehneš kruhu vznikl převážně v Hradci Králové a neměl by uniknout místnímu publiku. Kromě obdivu sportovních výkonů a hlavních představitelů, můžeš díky snímku zjistit, co tě doopravdy dělá šťastným.

Před dokumentem uvidíš i krátký snímek Okno Efima Groutského, českého mladého režiséra ruského původu a In Ictu Oculi (z lat. Mrknutím oka), režiséra Gleba Volkova. Oba tě vtáhnou svou prací s filmovým časem, výrazem nebo skvělou kamerou.

SOBOTA

Třetí blok nezávislých filmů tě vezme na jízdu světem žánrů, přístupů a nápaditého zpracování. Začínáme snímkem Odcházení Lukáše Macha. Ten pracuje s dlouhým časem účinku, který dokáže na velkém plátně kina rozechvět hluboké emoce beze slov, pouze kinematografickým monochromatickým sdělením.

Navazuje černo komediální Satisfakce nadějné režisérky Lucie Ruškové, která dává vzpomenout na českou novou komediální vlnu z 60. let, kde nás brilantní neherecké a typově přesvědčivé obsazení dovede až k téměř nehorázné, ale originální, pointě.

Dusno Michala Starého je studentský pokus o „noirový“ thriller s nečekaně působivou atmosférou a oku lahodící kamerou typu low-key, čili nízká hladina osvětlení a velký kontrast.

Blok zakončí brilantní zábavná podívaná Mad Marx, alegorie na studenou válku, s komiksovými motivy a úžasnou otevírací scénou jako z hollywoodského trháku. I velký filosof Karl Marx může zanechat odkaz pro heroickou postavu, která se snaží přežít v zamořeném světě po jaderném výbuchu.

Závěrečný blok festivalu patří žánru vědeckofantastického filmu. Začínáme kraťasem Alternate od slovenského režiséra Adriána Adamce, jinak tvůrce speciálních efektů do filmů a reklam. Adrián si splnil sen tím, že natočil vlastní komorní apokalyptický snímek o dvou postavách a akci s netvorem. Nutno podotknout, že scény by se neztratily ani v populárním seriálu Stranger Things.

Následuje český „Blade Runner“ s názvem Amber režiséra Jindřicha Mižďocha. Podívaná tě vezme do autentické atmosféry závěrečného rozhovoru umělé lidské bytosti se svým stvořitelem. A prvotní titulková montáž ti u českého filmu vyrazí dech.

Diváci Cinema Open znají i jméno Tomáše Krauze, který navštívil festival už dřív. Tomáš ti představí svůj poslední snímek Thread, který je velmi vtipnou hříčkou na příhodu stanování v nočním lese. Neuvěříš, co se přihodí hlavní hrdince ve skvěle nočně nasvíceném prostředí tajuplného porostu.

A poslední, nejdelší, na závěr. Trash Town. Něco extra pro fanoušky apokalyptických světů typu Mad Max. Český, testosteronem natřískaný, ambiciózní projekt velké fanouškovské skupiny kolem režiséra Leoše Kastnera. Něco, na co by se český komerční film nikdy nezmohl, servíruje parta nezávislých filmařů a nadšených herců, ochotníků, se skvělou výpravou, kostýmy, zbraněmi, maskami a přesvědčivou žánrovou kamerou. Fanoušci ponurého světa budoucnosti si přijdou na své.

Kdo to ale vyhraje? 

Zbývá jen položit otázku, kdo se stane vítězem diváků a kdo si odnese dva volné lístky do Bio Central. Ovlivníš to jen ty, mrkni proto i na trailery, ať se na samotná promítání naladíš. 

Hlasování má svá pravidla 

Po skončení každého bloku můžeš u prezence, kde se kontrolují vstupenky, hlasovat. Hostesky ti tam dají kartu, na které zatrhneš nejoblíbenější film a napíšeš na ni svůj e-mail. Kartu pak hodíš do hlasovacího boxu.

My pak hlasy sečteme a po promítacích časech vyhlásíme cenu diváků a vylosujeme i toho, kdo získá dva vstupy do kina Bio Central.