Vloni vyhráli první cenu za nejlepší film na Cinema Open, letos tě provedou přednáškou o tom, jak napsat kvalitní scénář a zrežírovat historický snímek. Udělej si čas na master class s Milanem Cyroňem a Tomášem Uherem, díky kterým vkročíš do zákulisí scénáristiky a režie. A nebude to suchá teorie, ale příklady přímo z placu natáčení Pláče svatého Šebestiána. 

Master class povedou vítězové Cinema Open

Tvůrčí dvojici Milan Cyroň a Tomáš Uher jsi mohl potkat na Cinema Open minulý rok, a to na premiéře historického snímku Pláč svatého Šebestiána. Jejich film tu vyhrál hlavní cenu, proto se letos na festival vydávají znovu. Tentokrát v roli zkušených mentorů nezávislého filmu.

Milan s Tomášem budou mluvit o scénáři a režii historického snímku. Natáčení a teorie filmu jsou jejich koníčkem už řadu let. Společně totiž stojí za snímkem Na konci září, který jsme uváděli na festivalu v roce 2016. V tom samém roce si dvojice odnesla cenu za scénář, a to z Biografu Na špici v Hořicích.

„Snílkovstvím je možná naše snaha realizovat plnohodnotné filmy, aniž bychom za sebou měli studium FAMU či jiné praktické filmové školy. Stále u nás totiž přetrvává mylná představa, že nemůžete být filmovým tvůrcem, aniž byste některou z těchto škol absolvovali,“ řekl Tomáš Uher portálu Unitedfilm. 

 

Co obnáší práce na scénáři a režii? 

Dvojice filmařů se v rámci master class zaměří na úskalí scenáristiky, dialogů a výpravy v dobovém filmu a na citlivé režijní vedení zkušených i méně zkušených herců. Za svoji filmovou dráhu totiž pracovali s ochotníky, které perfektně vedli, ale také s oceňovanými tvůrci jako je Ondřej Malý, Matouš Ruml či Kamila Janovičová.

 

„Jsme otevření tvůrci a o svá díla se rádi dělíme nejen v jejich výsledném tvaru, ale necháváme naše spolutvůrce i diváky zasáhnout (v jisté míře samozřejmě) i do procesu samotného natáčení.“ 

Tomáš Uher 

Nenech si ujít sobotní master class s Tomášem a Milanem. Uvidíme se v 16:30 ve foyer, kde se inspirujeme, dozvíme se novinky nebo se posuneme ve vlastní tvorbě.