Zajímá tě, jak natočit akční film, co všechno musí zvládnout kameraman a jak udělat strhující střelbu? Přijď na master class s Janem Haluzou, režisérem Prvního akčního hrdiny, který ti poví, jak zachytit akční scény a jak vymazlit vizuální efekty v postprodukci. 

Jan Haluza a První akční hrdina 

Jan Haluza patří mezi objevy nezávislého filmu. Od roku 2013 soutěžil na festivalu Cinema Open hned se svými pěti žánrovými filmy. S akčním thrillerem Dobytí vrabčího hnízda o tajném agentovi s Ondřejem Malým, s dobrodružným filmem inspirovaným Indianem Jonesem Případ Jáchyma Semiše, s temným originálním thrillerem Bady, s efektní akční podívanou Trhlina a s atmosférickým hororem FAE.

Teď dostal příležitost od komerční produkce Radima Procházky, a tak natočil krátký akční film, který je v kinodistribuci uváděn společně s dokumentem o vzniku samotného filmu a o akčním českém filmu vůbec.

„Moje takřka utopická vize je, že by se u nás točil kvalitní mainstream, který by vydělával sám na sebe a na ty menší nezávislé a artovější věci. Ale pro něco takového by bylo potřeba kompletně přepracovat systém financování filmu. Vzít si příklad třeba z Dánska nebo Francie. Když jsme u té Francie, ta má skvělý systém podpory krátkého filmu, pomocí kterého se pak režiséři postupně “kvalifikují” k větším filmům. U nás mi nějaká výraznější podpora krátkého filmu chybí,” řekl Jan portálu Unitedfilm.

Kamera, postprodukce a VFX 

Chceš proniknout do tajů filmování? Nenech si ujít Master class kamera, postprodukce a VFX. Začínáme v pátek 29. listopadu v 19:30. 

Honza ti na své lekci poví, co všechno musí pohotově zachytit kamera během akční bojové scény a jaké jsou detaily mravenčí postprodukční práce. Navíc se dozvíš i řešení obrazových prvků jako je střelba, exploze nebo kouř.

 

„Nejsem úplně typ autorského filmaře, který by chtěl točit jen svá témata a své scénáře. Naopak mě baví zpracovávat jako režisér cizí látky, případně když na vlastní látce můžu spolupracovat s jinými talentovanými lidmi.“ 

Jan Haluza

Honza studoval filmovou vědu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Je jedním z nejvýraznějších představitelů tzv. Olomoucké nové vlny, jak se s dávkou sebeironie nazývá početná skupina nezávislých filmařů z řad bývalých studentů tamní filmové teorie.

Pracuje jako režisér, kameraman, střihač a specialista na VFX pro řadu českých filmových a televizních produkcí. Kombinuje teoretické znalosti a zkušenosti z filmové praxe a využívá je naplno ve svých nezávislých filmech, kde reflektuje různé žánrové postupy komerční kinematografie.

Jan Haluza se pravidelně účastní filmových přehlídek a První akční hrdina je jeho profesionálním autorským debutem. Přijď si poslechnout, jak točil pořádný český akčňák. Nakoukneš tak zákulisí filmu a hned po master class vpluješ rovnou do samotného snímku, který začíná ve 22:15.